Rudolf Rokl – dvacet let od smrti

Českého skladatele, klavíristu a aranžéra Rudolfa Rokla zná asi většina lidí jako klavíristu v Orchestru Ladislava Štaidla, doprovodném orchestru Karla Gotta. Rudolf Rokl, rodák z Rychnova nad Kněžnou, měl však daleko širší umělecký záběr.

Rudolf Rokl

Na klavír začal hrát od svých 4 let a na konzervatoři, kterou začal studovat od roku 1955, krom klavírní hry studoval i dirigování a skladbu. Rok 1958 odstartoval jeho profesionální uměleckou dráhu v Orchestru Karla Vlacha, poté v Tanečním orchestru Československého rozhlasu v Praze. Paralelně s tímto angažmá hrál v jazzovém triu s legendárním českým jazzovým kontrabasistou Luďkem Hulanem a bubeníkem Ivanem Dominákem. Počátkem šedesátých let studoval pražskou AMU, hrál v Divadle Semafor, v Divadle Apollo a vystupoval s Jazzovým orchestrem Československého rozhlasu legendárního dirigenta Karla Krautgartnera.

Rudolf Rokl

Rudolf Rokl byl všestraný hudební talent, který projevoval v různých hudebních žánrech a stylech od klasické hudby, přes jazz, country i populární hudbu. V rámci jeho (v podstatě) celoživotní spolupráce s Karlem Gottem aranžoval jeho nahrávky a byl sólistou v jeho doprovodném orchestru.

Zemřel předčasně 23. září 1997, v nedožitých 56 letech. Jeho umělecká stopa však zůstává, stejně jako jeho typický interpretační styl, ve stovkách slavných i méně známých nahrávkách.

V rodném Rychnově má dnes Rudolf Rokl bustu před gymnáziem, zmínku si zaslouží i místní ulice Rudolfa Rokla, která křižuje ulici Jiřího Šlitra, taktéž rychnovského rodáka. V nedalekém Pelclově divadle se každoročně pořádají jazzové koncerty na Roklovu počest. Rudolfův mladší bratr Jiří Rokl (*1948) byl v Rychnově nad Kněžnou dlouholetým starostou (1994-2010).

Napsáno s použitím zdrojů Wikipedie, a Csfd.cz

Ukázky z hudebního života Rudolfa Rokla

Most přes rozbouřené vody

Rain sometimes

Pár vzpomínek

Hold klasikům

Jsem naměkko (Misty)

Karel Krautgartner – Jazz Kolem Karla Krautgartnera, Karel Krautgartner & Jazzový Orchestr Čs. Rozhlasu, 1965

Studio 5, Strýček, 1961

Příspěvek vytvořen 37

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek