Dvacet osm let od Listopadu 1989

Před osmadvaceti lety nastala v našich poměrech tak obrovská změna, že si jí všiml každý. Říkalo se tomu revoluce. Je přirozené, že za těch 28 let se lidé proměnili ve svém pohledu na tuto dobu, dospěly a vyrostly nové generace a tak původní ostrost vnímání zmizela. Věřím však, že v mnohých z nás ten autentický pocit, jaký lze zažít snad jednou za život, zůstal.

Duch současné doby nás zas již vtáhl hluboko a zdánlivě nevratně před ten tehdejší bod zlomu. Představa, že by se opět doslova přes noc rozdrolila moc systému, který tady v současnosti máme, se všemi těmi regulacemi, zákazy, omezeními, fízlováním, udáváním a destrukcí všeho, co bylo naším způsobem života za těch posledních 28 let, se rovná onomu neuvěřitelně euforickému pocitu, jaký jsme většina z nás prožívali tehdy. A tohle srovnání už o něčem vypovídá. Před deseti lety jsem to takhle silně vůbec nepociťoval.

Na závěr uvedu citát z knihy Motáky nezvěstnému od Karla Pecky, člověka, který prožil celá padesátá léta za ostnatým drátem jáchymovských a příbramských lágrů.

“Jít ven, jít na svobodu, to navenek vypadá nastejno. Ale jen vypadá. Kdysi na začátku se mi zdálo, že když přeskočím oplocení z ostnatého drátu nebo se podhrabu dírou pod ním jako krtek, dosáhnu svobody.
To byl omyl. Pošlou-li mne ven, dostanu se jen do většího výběhu, kde ty drátěné ohrady nejsou pro odlehlost vidět. Pohledu nastaveny tam budou chrámy, mosty a neonové poutače nad biografy. Nevím sice, jak to chodí ve světě za našimi koridory, možná že tam jsou oplocení utkána z jemnějších materiálů než náš surový drát.
A je-li tomu tak, potom věc není odvislá od přelézání a přeskakování. Se svobodou to rovněž není tak, že přicupitá Mikuláš a nadělí ji vrchovatě do přichystané punčochy za oknem. Nikdo nepřišel a neobdaroval nás svobodou podle našich představ, žádné osvoboditelské armády nepřitáhly a je naivní na něčem podobném stavět. Blaničtí rytíři tiše spí hluboko ve svých podzemních šachtách.”

Příspěvek vytvořen 37

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek