65 let od úspěšné zkoušky sovětské vodíkové pumy

Před pár dny, přesněji 12. srpna, nás nepozorovaně minulo pětašedesátileté výročí úspěšné zkoušky sovětské vodíkové bomby (1953), která byla asi 20x výkonnější než první sovětská plutoniová bomba, odpálená 29.8. 1949.

Na základě tajného usnesení prezidia Nejvyššího sovětu SSSR získali protagonisté tohoto programu velmi štědré odměny. I. J. Tamm, A. D. Sacharov, A. A. Alexandrov, J. B. Zeldovič, L. D. Landau a vojenský velitel Arzamasu-16 generál P. M. Žernov byli vyznamenáni titulem hrdina socialistické práce. Kurčatov s Charitonem (podíleli se i na vývoji první plutoniové bomby) dostali již třetí titul hrdiny socialistické práce. K tomuto titulu automaticky patřila i zvláštní Stalinova cena, dotovaná finanční částkou půl milionu rublů.

Po odzkoušení první sovětské atomové bomby získali titul hrdiny socialistické práce i četní pracovníci orgánů státní bezpečnosti a náčelníci táborů, jejichž vězni byli na stavbách zaměstnání. Tisíce vězňů byly po vypršení svých trestů posíláni do doživotního vyhnanství v Magadanu (aby nevyzradili přísně tajné informace). Desítky tisíc lidí byly vysídleni z oblasti atomové střelnice Semipalatinsk. Počty mrtvých během prací i zemřelých na následky nemoci z ozáření nejsou dodnes známy a asi už ani nebudou. Celá oblast je dodnes zamořena radioaktivitou a všelijakým chemickým sajrajtem. Astronomické finanční a materiální náklady dnes už asi také nikdo nevyčíslí.

I to byla cena studené války a balancování vojenských sil mezi Západem a Východem. A cena za mír.

Příspěvek vytvořen 37

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek