1934 - Moskva, Arbat . Foto Yakov Khalip

Anatolij Rybakov – Třicátý pátý a další roky

Dilema Varjiny sestry Niny:
Nejmenší pochybnost o Stalinovi znamená pochybování o straně, nevíru ve věc socialismu. Jen bezmezná, bezvýhradná víra může semknout milióny lidí k budování nové společnosti, jen bezmezná, bezvýhradná víra může zajistit vítězství. V boji se lidé nerozmýšlejí, ale jednají, plní rozkazy velitelství a nekritizují je. Její sestra nejenže pochybuje, ona nevěří, odmítá všechno, co je drahé a svaté pro Ninu a pro milióny sovětských lidí.
Kdysi to byli kluci, tancovačky, putyky, potom muž, hráč, zloděj, podvodník, a teď protisovětské názory. Kam to všechno povede? Co Varju čeká? A co čeká ji, Ninu? Nejde o to, že by měla strach, tady jde o její poctivost ke straně. Když Varju kryje, podporuje protisovětské debaty, a podporuje tedy protisovětskou propagandu. Dopouští se tím zločinu na straně, stává se spolupachatelkou.
Ale co má dělat? Jít za Varjiným vedoucím a promluvit si s ním? Nahlásit to na stranické organizaci? Udat vlastní sestru? To je přece hrůza! Varju zavřou a každý bude vědět, že to zavinila její sestra. Ale mlčet taky nemůže.


Stalinův vnitřní monolog:
Dějiny nás učí, že z žaláře na trůn je pouhý krůček. Aby se tomu zabránilo, musí mezi trůnem a žalářem stát popraviště.


 

Příspěvek vytvořen 37

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek