Drzej kluk

Novoroční zamyšlení a přání v předvečer roku 2019

Novoroční zamyšlení a přání se každoročně odvíjejí od zaběhlých postupů: zhodnotí se uplynulé období, vyzdvihnou se okamžiky, které se považují za důležité a poté se prognózuje, co nás v tom dalším období čeká, na co se musíme připravit a konečně se přeje dostatek sil, abychom to všechno zvládli.

Chceme-li být seriózní, musíme si přiznat, zda vůbec máme mandát takové prognózy dělat a co víc, na jejich základě dokonce radit a doporučovat ostatním, co mají sami dělat. Vezměte si, jak se třeba onen požadavek na utahování opasků nebo jití vládě po krku neustále vracel jejich autorům jako bumerang, ušetřeni nezůstali však ani ti, kteří se pokoušeli hodnotit svou současnost (blbá nálada, spálená země), stejně jako ti, kteří pouze „slyšeli trávu růst“.

Je marné zavděčit se všem a je to i zbytečné. Věřím ve volný trh, a proto se spíše stylizuji do role trhovce, který ve svém stánku vystaví své zboží a za pomoci všech těch sofistikovaných marketingových metod přiměje kupce k nákupu.

Volný trh je obrovskou, geniální metaforou života, všimněte si už jen toho, že když nám ten trh regulují a osekávají, regulují a osekávají zároveň i náš život. Co se dotkne trhu, automaticky se dotkne i našich životů. V dobrém i ve zlém.

Hodnotím-li uplynulý rok, hodnotím jej ve světle toho, co jsem trhu dokázal nabídnout a zejména, co z toho se na tom trhu podařilo umístit. Zda jsem dokázal onu tržní příležitost rozpoznat, vyhledat či snad vytvořit a zároveň jí měl čím uspokojit. Zdaleka se přitom nejedná jen o zboží, produkty nebo myšlenky, ale taky o to, zda jsem si ve svém okolí povšiml někoho, kdo potřeboval pomoci, kdo potřeboval povzbudit, utěšit, zda jsem se třeba vždycky zachoval tak, aby moje svědomí zůstalo aspoň trochu čisté.

Zamýšlím se také nad tím , kolik inspirativních lidí jsem poznal, kolik myšlenek objevil, čím jsem se za ten rok obohatil, co jsem se naučil, z druhé strany, co jsem ztratil, promarnil nebo pokazil.

Běžná obchodní (a osobní) bilance. Ačkoli právě to „osobní“ bych měl dát před závorku, protože věřím-li v trh, věřím také v každého jednotlivého člověka s jeho osobními zájmy, preferencemi a možnostmi.

S tím souvisí i mé soukromé přání, abychom si zachovali elementární vědomí o vztazích má dáti-dal, o tom, že potřebné máme začít hledat nejprve u sebe, u svých blízkých, tam, kde žijeme, kde pracujeme, stejně jako pomoc najdeme vždy nejprve ve své hlavě, srdci a rukách a teprve potom u svých blízkých, v rodině, ve svém okolí. Abychom si stále uchovali vědomí odkud jsme a kam kráčíme. Považuji to za dobrý základ nejen pro nadcházející nový rok 2019.

Ať se vám daří, milí přátelé!

Příspěvek vytvořen 44

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek