Úryvky. Atlasova vzpoura, Ayn Randová

Mystikové obou táborů, kteří kážou krédo sebeobětování, jsou jako bakterie, které se vám dostanou do těla skrze jedinou ranku – váš strach spolehnout se na vlastní rozum. Namluví vám, že mají znalosti přesahující lidskou mysl, že jsou nadáni stavem vědomí nadřazeným rozumu, jako by měli známého na kterémsi vesmírném úřadě, jenž se jim svěřuje s přísně tajnými údaji.
Mystikové ducha hlásají, že jsou na rozdíl od vás obdařeni šestým smyslem, který jim ukazuje realitu zcela protikladnou k té, jakou vnímáte vy svými pěti.
Mystikové síly nepovažují za nutné tvrdit, že vládnou nějakým mimosmyslovým vnímáním; ti vám pouze oznamují, že vaše smysly vás zkrátka klamou a že oni to na rozdíl od vás vědí z jakéhosi blíže neurčeného důvodu.
Oba tábory vás nicméně žádají, abyste uznali neplatnost svého vědomí a podřídili se jim. Na důkaz své zasvěcenosti tvrdí, že vše, co víte a znáte, je ve skutečnosti jinak, a na důkaz toho, že se s existencí dokážou vypořádat lépe než vy, vás vedou k bídě, sebeobětování, hladomoru a zkáze.

Příspěvek vytvořen 37

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek