facebook logo

Facebook v krizi

Čím více si čtu zprávy “tam zvenku”, rozuměj z FB, kde se už cenzoři nadobro zbláznili, docela se již odkopali a bez špetky studu slouží zločinným totalitářským režimům, tím více si zde začínám připadat jako v Galtově rokli, v onom místě, kam se dobrovolně uchýlili hybatelé země z kultovního románu Ayn Randové Atlasova vzpoura, aby tak již svou prací neživili Systém, který je vůči nim nepřátelský a parazitický. Tím jej odřízli od svých zdrojů a on, stejně jako parazit, kterému umře hostitel, sám umírá a rozkládá se.

Možná, že stejně tak dopadne i Facebook, pokud z něj zmizí ti, kteří mu zadarmo poskytují obsah a dělají z něj to, čím je – platformu výměny názorů, zkušeností a životní reality (a také iracionality). FB bez svých uživatelů a tvůrců obsahu není ničím, nebude znamenat vůbec nic. Zůstane jen opuštěným datovým skladištěm se zaznamenanou minulostí. Skutečný život a budoucnost už ale budou někde jinde.

Mnozí volají po zákonech, které zakáží cenzuru a mazání příspěvků. Stát by však tohle neměl řešit. Řešením je FB opustit. Bez uživatelů není ničím. Stát by jen neměl stát v cestě těm, kteří v téhle branži podnikají. Proč zanikla třeba dlouholetá sociální sít Spolužáci? Ano, bylo to kvůli GDPR. Dávno před FB zde existoval Xchat, Lidé a další. Tyto sítě zanikly stejně jako každým dnem zanikají hospody, samoobsluhy a provozy malých živnostníků. Stát se příliš plete do cesty těm, kteří vytvářejí hodnoty. V tom vidím jádro pudla. Nějaký další zákon tohle nespraví.

Příspěvek vytvořen 44

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek