TATRA – značka, která si zaslouží pomník

Když jsem nedávno viděl jet hasičskou Tatru k zásahu, uvědomil jsem si, kolik neuvěřitelné práce tato auta odvádějí. Třeba zrovna u hasičů. Kolik taková jedna jediná hasičská cisterna za svůj život zachrání hodnot a lidských životů!

Tatrovky v našem hospodářství

Nákladní vozy Tatra byly doslova a do písmene na každé stavbě od roku 1945. Na stavbách přehrad, továren, sídlišť i celých měst. Na stavbách železnic, silnic, dálnic, v lomech, povrchových dolech, pískovnách. Všude tam se osvědčily jako neúnavní a spolehliví dříči. Tatry sloužily a slouží v zemědělství, v lesnictví, u silničářů. Tatra je také neodmyslitelně spjatá se službou v armádě. A to jak v té Československé (ČSLA), tak v novodobé AČR.

Varianty a modifikace vozů

Za posledních 70 let neexistuje snad jediná minuta, ve které by nějaká Tatra nebyla v provozu. Sklápěčky, valníky, cisterny, tahače, autojeřáby, bagry, míchačky a nejrůznější další modifikace a typy. Slavné modely T111, T138, T148, T813, T815. Kdo by je neznal.

Tatra nejenže odváděla po ta dlouhá desetiletí svou každodenní práci u nás, ale také reprezentovala naší zemi po celém světě. V každodenním pracovním provozu, na expedicích, v soutěžích. V nejslavnější a nejtěžší Rallye Paříž-Dakar dlouhá léta kralovala v samotné špičce. V současnosti držíme palce posádce Tatry Phoenix na Silk Way Rally 2017.

Užitkové vozy Tatra se staly legendou díky své unikátní konstrukci, spolehlivosti, rozumným nákladům a nárokům na údržbu, šíři využití a nasazení i v nejtěžších terénech a klimatických podmínkách. Ještě i dnes můžeme na silnicích spatřit nejstarší stoosmatřicítky nebo stoosmačtyřicítky. Nejčastěji jako hasičské cisterny nebo sklápěčky, ale i autojeřáby.

Tatrovky obstály na pouštích i v arktickém podnebí. Na Sibiři, v městě Magadan, už tenkrát slavné T111 postavili pomník. U nás má od roku 2011 stojedenáctka také svůj pomník, který vybudoval pan Milan Horka, nadšenec tatrovek a majitel Muzea Tatry 111 v Dobříči.

Tatra si pomník zaslouží

Tatrovka by si proto zasloužila pomník celkově jako značka, jako fenomén. Pro naší zemi odvedla a stále odvádí nekonečnou práci a její přínos se pohybuje v nevyčíslitelných hodnotách. Přežila politické režimy i ekonomické krize, vzestupy i stagnace a krize. Plným právem si zaslouží naší úctu a obdiv. Není to totiž jenom neživý stroj, ale je to dílo mnoha generací českých rukou a hlav, symbol tradiční technické vyspělosti našeho národa. Je součástí naší kultury, naší české duše.

t138-148

Příspěvek vytvořen 44

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek